To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 10.8 amps |
|---|---|
| Area | 11-13/16"W x 2-11/16"H, 12" x 20" , 46-1/8"W x 23-5/16"D |
| Control Type | infinite controls |
| Depth | 23-5/16" |
| Design | drop-in |
| Height | 2-11/16" |
| Material | fiberglass, stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | hot food well unit |
| Safety and Compliance | NSF |
| Thickness | 20 gauge |
| Voltage | 208V |
| Wattage | 2250W |
| Width | 11-13/16", 46-1/8" |
| Vendor Name | Eagle Group |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 199388903 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 46.12 cm |
| Item Height | 2.69 cm |
| Item Depth | 23.31 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hot Food Well Unit, Drop-In, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









