To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 16.5 gallon |
|---|---|
| Control Type | digital controls, manual |
| Design | freestanding |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | rethermalizer |
| Safety and Compliance | CE, NSF, UL |
| Wattage | 8kW |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 16.12 cm |
| Item Height | 46.06 cm |
| Item Depth | 35.22 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Freestanding Rethermalizer, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









