To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 6.6 amps |
|---|---|
| Area | 15"W x 26"D |
| Capacity | 1 full size pan, 2 half size pan |
| Depth | 26", 4" |
| Design | drop-in |
| Features | induction, induction ready, Made in USA |
| Power Type | electric |
| Product Type | hot food well unit |
| Safety and Compliance | cULus, NSF |
| Voltage | 120v |
| Wattage | 800 watts |
| Width | 15 |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 671080641515 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15 cm |
| Item Depth | 26 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Induction Hot Food Well Unit, Drop-In |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









