To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 8.5 amps |
|---|---|
| BTU | 46000 BTU |
| Control Type | digital controls |
| Door Type | hinged glass doors |
| Material | enamel, stainless steel |
| Number of Decks | single-deck |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Migali |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 00819296021206 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.2 cm |
| Item Height | 59.4 cm |
| Item Depth | 48.6 cm |
| Item Weight | 487 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









