To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 12 x 20 x 2 |
|---|---|
| Control Type | digital control, infinite control |
| Material | glass doors, iron, stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | ENERGY STAR |
| Shape | square |
| Size | full size |
| Timer Included | timer |
| Voltage | 480v |
| Wattage | 11 kW |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 57 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 420 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









