To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 60000 total BTU |
|---|---|
| Control Type | manual, touchscreen control |
| Handle | ergonomic handle |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | glass, iron, stainless steel |
| Power Type | gas, manual gas, natural gas |
| Product Type | convection oven |
| Speeds | two speed |
| Style | ergonomic |
| Temperature Control | solid-state thermostat |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 57 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 587 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









