To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 12 x 20 x 2-1/2 |
|---|---|
| Control Type | touchscreen |
| Door Type | glass door |
| Features | programmable |
| Material | 304 stainless steel, glass, iron |
| Power Type | electric |
| Product Type | hydrovection oven |
| Size | full size |
| Voltage | 480v |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.07 cm |
| Item Height | 32 cm |
| Item Depth | 42.51 cm |
| Item Weight | 445 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Electric Hydrovection Oven |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









