To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 45000 BTU |
|---|---|
| Capacity | (10) 12" x 20" x 2-1/2" steam table pans, (5) full-size sheet pans |
| Control Type | digital controls |
| Depth | standard depth |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Legs | stainless steel legs |
| Material | glass, stainless steel |
| Number of Decks | double-deck |
| Power Type | gas |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | CE, ENERGY STAR, NSF |
| Speeds | two speed |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 70.63 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 1236 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









