To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Style | Deck-Type |
|---|---|
| Product Type | deck oven, Oven |
| Power Type | electric, electric |
| Material | aluminized steel, stainless steel, stainless steel |
| Number of Decks | single deck |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Area | 38"W x 36"D x 8"H |
| Depth | 36" |
| Height | 8" |
| Legs | 38" painted legs |
| Safety and Compliance | CSA, NSF, UL |
| Timer Included | timer |
| Wattage | 8kW |
| Width | 38" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Shipping Uom | ea |
| Uom | ea |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Vendor Category | Oven, Deck-Type, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
| Shipping Origin | 37166 |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









