To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Color | black, chrome-plated |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Length | 19.7" |
| Material | glass, porcelain enamel, steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | convection oven |
| Size | full size |
| Vendor Name | Adcraft - Admiral Craft Equipment |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 646563999469 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.11 cm |
| Item Height | 57.2 cm |
| Item Depth | 41.65 cm |
| Item Length | 19.7 |
| Item Weight | 507 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









