To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 15 amp |
|---|---|
| Capacity | 16 lb. oil capacity |
| Design | countertop |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | deep fryer |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Wattage | 1750 watts |
| Vendor Name | Winco |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 set |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 811642033475 |
| Shipping Origin | 76442607 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | set |
| Case Pack By | set |
| Item Width | 16 cm |
| Item Height | 13.62 cm |
| Item Depth | 0 cm |
| Item Length | 21.25 |
| Item Weight | 34.8 kg |
| Priced By | set |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Countertop, Split Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









