To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 600000 Total BTUs |
|---|---|
| Capacity | (6) 50 lb oil capacity |
| Control Type | digital controls |
| Design | full pot |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CE, CSA Flame, CSA Star, NSF |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 93.75 cm |
| Item Height | 46.12 cm |
| Item Depth | 34.44 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Full Pot, Tube Fired Fryer, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









