To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 50 lb oil capacity |
|---|---|
| Control Type | computer control |
| Design | floor model, full pot |
| Height | 14" |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | electric fryer |
| Safety and Compliance | CE, cULus, ENERGY STAR, NSF |
| Wattage | 22.0kW |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.62 cm |
| Item Height | 14 cm |
| Item Depth | 36 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Floor Model, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









