To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 500 BTU |
|---|---|
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CE, CSA Flame, CSA Star, ENERGY STAR, NSF |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 ea |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.62 cm |
| Item Height | 46.75 cm |
| Item Depth | 31 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









