To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 15 lbs oil capacity |
|---|---|
| Control Type | automatic |
| Design | countertop |
| Material | nickel-plated steel, stainless steel |
| Product Type | fryer |
| Style | liquid |
| Temperature Control | snap-action thermostat |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12 cm |
| Item Height | 24.63 cm |
| Item Depth | 25.13 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Countertop Gas Fryer |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









