To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 15 lb. capacity |
|---|---|
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Features | Made in USA |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12 cm |
| Item Height | 16.75 cm |
| Item Depth | 24 cm |
| Item Weight | 47 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Countertop, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









