To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Cooling | remote-cooled |
|---|---|
| Design | modular |
| Ice Type | cube-style, full-size cubes |
| Legs | stainless steel |
| Material | 304 stainless steel, abs |
| Output | 1980 lbs |
| Product Type | modular ice machine |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, ENERGY STAR, ETL-Sanitation |
| Voltage | 208-230V |
| Vendor Name | Icetro |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 30.4 cm |
| Item Depth | 24.5 cm |
| Item Weight | 322 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Modular Cuber, Remote Cooled |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









