To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 13.5 amps |
|---|---|
| Cooling | air-cooled |
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Frequency | 60Hz |
| Ice Type | flake ice |
| Material | stainless steel |
| Output | 760 lbs ice production |
| Product Type | ice machine |
| Refrigerant Type | R290 |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Manitowoc |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 22 cm |
| Item Height | 26 cm |
| Item Depth | 23.6 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Ice Maker, Flake-Style |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









