To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 15 lb. fat capacity |
|---|---|
| Design | countertop |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | fryer |
| Wattage | 16.0 kW |
| Width | 30" |
| Vendor Name | Garland/US Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Countertop, Split Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









