To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 11.0 amps |
|---|---|
| Color | white |
| Compressor Style | self-contained |
| Design | reach-in |
| Door Type | reversible door, self-closing door, solid hinged door |
| Horsepower | 5/8 HP |
| Installation Type | bottom mounted refrigeration |
| Material | aluminum, stainless steel |
| Number of Doors | 1 door |
| Number of Sections | one-section |
| Number of Shelves | 3 shelves |
| Product Type | freezer |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cETLus, ENERGY STAR, ETL-Sanitation |
| Temperature Control | electronic thermostat with digital display |
| Voltage | 115v |
| Width | 27" |
| Vendor Name | Arctic Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 27 cm |
| Item Height | 0 cm |
| Item Depth | 0 cm |
| Item Weight | 335 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Freezer, Reach-In |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









