To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 35000 BTU |
|---|---|
| Features | Made in USA |
| Height | 6" |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | deck oven |
| Safety and Compliance | ETL |
| Wattage | 11.0kW |
| Width | 26-1/2" |
| Vendor Name | American Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 913312315 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Weight | 300 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Oven, Gas, Restaurant Type |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









