To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 12.1 Amps |
|---|---|
| Area | 13-3/8"L x 13-1/8"W x 7-13/16"H, 18-1/8"L x 20-1/2"W x 12-1/4"H |
| Control Type | digital |
| Features | programmable |
| Height | 12-1/4", 7-13/16" |
| Length | 13-3/8", 18-1/8" |
| Material | ceramic, stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | microwave oven |
| Safety and Compliance | ETL, UL |
| Voltage | 120v |
| Wattage | 1450 Watts |
| Width | 13-1/8", 20-1/2" |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419719822 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 20.5 cm |
| Item Height | 12.25 cm |
| Item Length | 18.12 |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Microwave Oven |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









