To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 6 amps |
|---|---|
| Area | 13-1/8"W x 17-3/4"D x 20-1/4"H |
| Capacity | 7 quart |
| Depth | 17-3/4" |
| Design | countertop |
| Height | 20-1/4" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | rubber, stainless steel |
| Product Type | planetary mixer |
| Safety and Compliance | cETLus, NSF |
| Speeds | 5 speed |
| Timer Included | timer |
| Voltage | 110-120v |
| Width | 13-1/8" |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419842285 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 13.12 cm |
| Item Height | 20.25 cm |
| Item Depth | 17.75 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Mixer, Planetary |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









