To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 12.0 amps |
|---|---|
| Control Type | manual |
| Design | floor model |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Material | cast iron, enamel coated, stainless steel |
| Product Type | planetary mixer |
| Safety and Compliance | ETLsanitation, NSF |
| Speeds | 3 speeds |
| Timer Included | timer |
| Voltage | 120v |
| Vendor Name | Doyon |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 49858 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 22 cm |
| Item Height | 33.25 cm |
| Item Depth | 22.25 cm |
| Item Weight | 315 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | 20qt Planetary Mixer with Hub |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









