To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 3.4 amps |
|---|---|
| Capacity | (48) 1/6 size pans capacity |
| Compressor Style | self-contained |
| Features | insulated, self-cleaning |
| Handle | recessed handles |
| Horsepower | 1/4 HP |
| Installation Type | side-mounted refrigeration |
| Material | stainless steel |
| Number of Drawers | 4 drawers |
| Product Type | chef base |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Voltage | 115v |
| Volume | 12.66 cu. ft. |
| Vendor Name | Turbo Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90808 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 72 cm |
| Item Height | 20.5 cm |
| Item Depth | 32 cm |
| Item Weight | 418 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Equipment Stand, Refrigerated Base |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









