To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 27"W x 33"D x 82.3"H |
|---|---|
| Compressor Style | self-contained |
| Depth | 33" |
| Design | reach-in |
| Door Type | hinged, self-closing, solid doors, stainless steel door |
| Height | 82.3" |
| Installation Type | bottom mounted refrigeration |
| Material | epoxy coated, stainless steel |
| Number of Doors | 1 door |
| Number of Sections | one-section |
| Number of Shelves | 3 shelves |
| Product Type | freezer |
| Safety and Compliance | CE, cULus, UL |
| Temperature Control | electronic thermostat with digital display |
| Width | 27" |
| Vendor Name | Serv-Ware |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 28504 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 27 cm |
| Item Height | 82.3 cm |
| Item Depth | 33 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Freezer, Reach-In |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









