To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | (30) 12" x 20" pan, 121 lbs shock freeze capacity, 154 lbs blast chill |
|---|---|
| Compressor Style | self-contained |
| Control Type | touch control |
| Design | reach-in |
| Horsepower | 3-3/5 HP |
| Installation Type | bottom mounted refrigeration |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | blast chiller |
| Refrigerant Type | R404A |
| Safety and Compliance | cETLus |
| Voltage | 208-240V |
| Wattage | 8460 Watts |
| Vendor Name | Delfield |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Blast Chiller Freezer, Reach-In |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









