To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 26" W x 32" D x 73.5" H |
|---|---|
| Capacity | (1) 26" W x 32" D x 73.5" H trolley, 120 lbs. from 160F to 0F freeze capacity, 200 lbs. from 160F to 38F chill capacity |
| Compressor Style | remote refrigeration |
| Control Type | touch screen control |
| Depth | 32" |
| Design | modular, roll-in |
| Features | insulated, programmable |
| Height | 73.5" |
| Material | stainless steel |
| Product Type | blast chiller |
| Safety and Compliance | UL |
| Width | 26" |
| Vendor Name | American Panel Corporation |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 34472 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 26 cm |
| Item Height | 73.5 cm |
| Item Depth | 32 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Blast Chiller Freezer, Roll-In |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









