To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Design | reach-in |
|---|---|
| Door Type | self-closing door |
| Features | insulated |
| Horsepower | 1/6 HP |
| Installation Type | bottom mount |
| Material | 304 stainless steel, cast iron, polyurethane |
| Product Type | blast chiller/shock freezer |
| Safety and Compliance | ETL-Sanitation, HACCP, NSF, NSF/ANSI |
| Vendor Name | U-Line |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 53223 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 31.5 cm |
| Item Height | 33.47 cm |
| Item Depth | 31.69 cm |
| Item Weight | 287 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Blast Chillers & Freezers |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









