To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Power Type | gas, gas |
|---|---|
| Features | cETLus, ETL-Sanitation |
| Style | floor model |
| Capacity | 25-50lbs, 40 lb. capacity |
| Product Type | fryer, fryer-full pot |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Area | 15-3/5"W x 30-1/10"D x 44-2/5"H |
| Depth | 30-1/10" |
| Design | floor model |
| Handle | coated handles |
| Height | 44-2/5" |
| Material | nickel plated, stainless steel |
| Number of Burners | 3 burners |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Width | 15-3/5" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Shipping Uom | each |
| Uom | each |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92821 |
| Always Freight | Yes |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









