To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Features | ETL, infrared |
|---|---|
| Power Type | gas, gas |
| Style | wall-mount |
| BTU | 20000 - 49000 BTU, 21500 BTU, 43000 BTU |
| Material | stainless steel, stainless steel |
| Product Type | cheesemelter, Cheesemelters |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Area | 36"W x 18"D x 17-1/3"H |
| Control Type | manual control |
| Depth | 18" |
| Height | 17-1/3" |
| Number of Burners | (2) infra-red burners |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Width | 36" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Shipping Uom | each |
| Uom | each |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92821 |
| Always Freight | Yes |
| Vendor Category | Cheesemelter, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









