To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 12.1 Amps |
|---|---|
| Blade Material | stainless steel blade |
| Capacity | 68 oz. |
| Control Type | pulse and onoff paddle controls |
| Design | countertop |
| Horsepower | 2 HP |
| Material | plastic, stainless steel, tritan |
| Product Type | food blender |
| Safety and Compliance | BPA free, cETLus, ETL-Sanitation |
| Speeds | variable speed |
| Wattage | 1450 Watts |
| Vendor Name | Winco |
| Case Pack | 4 |
| Packed By | 4 set |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 811642004468 |
| Shipping Origin | 76442607 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | set |
| Case Pack By | set |
| Item Width | 10.19 cm |
| Item Height | 14.12 cm |
| Item Depth | 20.87 cm |
| Item Length | 12.38 |
| Item Weight | 11.93 kg |
| Priced By | set |
| Vendor Category | Blender, Food, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









