To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 5-1/2 quart |
|---|---|
| Depth | 5-1/2" |
| Diameter | 7.63" dia, 9.88" dia |
| Features | Made in USA |
| Handle | silicone handle |
| Material | aluminum alloy |
| Product Type | sauce pan |
| Safety and Compliance | NSF |
| Style | tapered |
| Thickness | 11 gauge |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 6 |
| Packed By | 6 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419790005 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 6 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 5.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Sauce Pan |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









