To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 6.1 amps |
|---|---|
| Compressor Style | self-contained |
| Design | reach-in |
| Door Type | solid hinged doors |
| Features | self-cleaning |
| Handle | with recessed handle |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Installation Type | bottom mount |
| Material | stainless steel, steel |
| Number of Doors | 2 doors |
| Number of Sections | two-section |
| Number of Shelves | 6 shelves |
| Product Type | freezer |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Turbo Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90808 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 39.5 cm |
| Item Height | 79.38 cm |
| Item Depth | 30.38 cm |
| Item Weight | 390 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Freezer, Reach-In |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









