To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 1.4 amps |
|---|---|
| Color | black |
| Design | countertop |
| Door Type | solid hinged door |
| Features | Made in USA |
| Height | 38-3/4" |
| Horsepower | 1/10 HP |
| Material | pvc, stainless steel, vinyl |
| Number of Doors | 1 door |
| Number of Sections | one-section |
| Number of Shelves | 2 shelves |
| Product Type | back bar cooler |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cULus, ENERGY STAR, UL |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 63366 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 23.5 cm |
| Item Height | 38.75 cm |
| Item Depth | 31.88 cm |
| Item Weight | 210 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Back Bar Cabinet, Refrigerated |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









