To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 7.2 Amps |
|---|---|
| Compressor Style | self-contained |
| Installation Type | side-mounted refrigeration |
| Material | epoxy coated, steel, tempered glass |
| Product Type | chest freezer |
| Safety and Compliance | UL, UL-Sanitation |
| Temperature Control | digital thermostat |
| Voltage | 115 V |
| Volume | 7.2 cu.ft. |
| Width | 30" |
| Vendor Name | Summit Appliance |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 761101064925 |
| Shipping Origin | 104745603 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Chest Freezer |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









