To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 5.9 amps |
|---|---|
| BTU | 203000 BTU, 28000 BTU |
| Features | adjustable legs |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 6 burners |
| Number of Racks | 2 racks |
| Power Type | gas |
| Product Type | range |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Southbend |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 27526 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36.5 cm |
| Item Height | 59.5 cm |
| Item Depth | 44 cm |
| Item Weight | 660 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Range, 36" Restaurant, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









