To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 144000 Total BTUs, 70000 Total BTUs |
|---|---|
| Depth | Bakery Depth |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | convection oven |
| Vendor Name | Southbend |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 27526 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38 cm |
| Item Height | 64.8 cm |
| Item Depth | 45 cm |
| Item Weight | 1100 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Freestanding Gas Convection Ovens |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









