To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 48" W x 30" D |
|---|---|
| BTU | 120000 BTU |
| Depth | 30 |
| Design | countertop |
| Features | adjustable legs |
| Material | stainless steel, steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Temperature Control | thermostatic controls |
| Thickness | 1" |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Southbend |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 27526 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 40.6 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Item Weight | 682 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









