To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 80000 Total BTUs |
|---|---|
| Control Type | manual control |
| Depth | 28" |
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Output | 40000 BTU/hr |
| Product Type | range |
| Wattage | 12 KW |
| Width | 18" |
| Vendor Name | Imperial Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92879 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 18 cm |
| Item Height | 36 cm |
| Item Depth | 28 cm |
| Item Weight | 396 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Spreader Cabinet |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









