To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Control Type | infinite controls |
|---|---|
| Design | countertop |
| Material | stainless steel, teflon |
| Power Type | electric |
| Product Type | hotplate |
| Shape | round |
| Voltage | 480v |
| Wattage | 2.6 KW |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Imperial Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92879 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 10.75 cm |
| Item Depth | 31.38 cm |
| Item Weight | 214 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









