To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 50lb. fat capacity |
|---|---|
| Design | floor model |
| Material | mesh, nickel plated, stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, CSA-Sanitation |
| Wattage | 15.25 kW |
| Vendor Name | Imperial Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92879 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15.5 cm |
| Item Height | 36 cm |
| Item Depth | 30.5 cm |
| Item Weight | 232 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Floor Model, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









