To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 13250 BTU, 53000 BTU |
|---|---|
| Design | countertop |
| Features | with drain |
| Material | nickel plated, stainless steel |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | cETLus |
| Vendor Name | Globe |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 669452963013 |
| Shipping Origin | 45439 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 17 cm |
| Item Height | 30 cm |
| Item Depth | 33.1 cm |
| Item Weight | 73 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Gas, Countertop, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









