To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 36"W x 24"D |
|---|---|
| Depth | 24" |
| Design | door type, front-to-side pass-thru |
| Diameter | 16" dia, 2-1/2" dia |
| Features | chemical pump included |
| Height | 10" |
| Horsepower | 1/6 HP |
| Legs | |
| Material | polypropylene, stainless steel |
| Number of Racks | 2 racks |
| Output | (720) 2-1/2" diameter glasses per hour |
| Product Type | glass washer station |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Temperature Control | low temperature |
| Width | 18", 36" |
| Vendor Name | Glastender |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 486049700 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 10 cm |
| Item Depth | 24 cm |
| Item Length | 36 |
| Item Weight | 175 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Glasswasher Station |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









