To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Depth | 20.75", 28" |
|---|---|
| Features | insulated |
| Height | 28" |
| Legs | adjustable stainless steel |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | CE, cULus, UL, UL EPH Classified |
| Timer Included | timer |
| Voltage | 208 V |
| Width | 20.75", 26" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 887331000000 |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 26 cm |
| Item Height | 28 cm |
| Item Depth | 28 cm |
| Item Weight | 270 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Countertop Ovens, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









