To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 15 amps |
|---|---|
| Area | 14"W x 15-1/4"D x 3"H |
| Depth | 15-1/4" |
| Design | countertop |
| Height | 3" |
| Material | ceramic, rubber, stainless steel |
| Product Type | induction range |
| Safety and Compliance | NSF, UL |
| Voltage | 120v |
| Wattage | 1800 watts |
| Width | 14" |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 029419833221 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 14 cm |
| Item Height | 3 cm |
| Item Depth | 15.25 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Induction Range, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









