To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Area | 2 x 3.5 |
|---|---|
| Design | reach-in |
| Door Type | solid door |
| Features | insulated, LED lighting, with alarm |
| Material | 304 stainless steel, cast iron, epoxy coated, polyurethane |
| Product Type | freezer |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | ETL-Sanitation |
| Volume | 72 cu. ft. |
| Vendor Name | U-Line |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 53223 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 85.05 cm |
| Item Height | 83.47 cm |
| Item Depth | 31.47 cm |
| Item Weight | 650 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Reach-in Freezers, Reach-in Refrigerators |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









