To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Amps | 4.2 Amps |
|---|---|
| Compressor Style | front breathing, self-contained |
| Features | insulated, self-cleaning |
| Handle | with recessed handles |
| Horsepower | 3/8 HP |
| Installation Type | side mount |
| Material | abs, galvanized steel, stainless steel |
| Number of Doors | 2 doors |
| Number of Sections | two-section |
| Number of Shelves | 4 shelves |
| Product Type | pizza prep |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Turbo Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90808 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 67 cm |
| Item Height | 36 cm |
| Item Depth | 32.25 cm |
| Item Weight | 411 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerated Counter, Pizza Prep Table |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









