To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| BTU | 13000 BTU, 35000 BTU |
|---|---|
| Design | modular |
| Durability and Resistance | heavy-duty |
| Material | stainless steel |
| Number of Burners | (2) 35000 btu open burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | range |
| Safety and Compliance | cCSAus, CSA Flame, CSA Star, NSF |
| Temperature Control | thermostatic controls |
| Vendor Name | Southbend |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 27526 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 13.5 cm |
| Item Depth | 37.5 cm |
| Item Weight | 390 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Range, 36" Heavy Duty, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









