To request a quote or additonal information, add the item to your quote cart and submit a request. A member of our team will reach out with more details.
| Capacity | 36 lb bin storage capacity |
|---|---|
| Compressor Style | self-contained |
| Cooling | air-cooled |
| Design | undercounter |
| Features | adjustable legs, with Bin, with floor |
| Ice Type | nugget style |
| Material | stainless steel |
| Output | production capacity up to 119 lb/24 hours at 70/50 (84 lb AHRI certified at 90/70) |
| Product Type | undercounter ice machine |
| Safety and Compliance | ADA compliant, cULus, ENERGY STAR, NSF |
| Voltage | 115v |
| Width | 15 |
| Vendor Name | Scotsman |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 840315402010 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 15 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Undercounter Nugget |
| Specsheet | View Specsheet |
SFS Equipment offers restaurant equipment financing through Navitas Credit Corp. Estimate monthly payments and apply online in minutes.
Est. monthly payment









